Údržba a opravy rodinného domu


Údržba rodinného domu bývá výrazně nákladnější, než údržba standardního bytového prostoru. Před tím, než se pustíte do stavby domu, je potřeba zvážit i náklady spojené s jeho následnou údržbou. Nejenom o údržbě rodinného domu je napsán přehledný strukturovaný průvodce Stavba domu svépomocí.

Cesta od návrhu domu až po jeho realizaci

Ten kdo má rodinný dům, musí počítat s tím, že mu bude povinen věnovat každý rok nějaký čas. Nový dům by měl po dobu min. 10 let vyžadovat jen základní preventivní údržbu, která prodlužuje životnost jednotlivých materiálů.

Mezi standardní údržbu domu patří:

Plyn- Máte-li do domu zaveden plyn, je důležité minimálně 1x ročně (nejlépe před topnou sezonou) objednat kontrolu, která by zajistila bezpečný provoz kotle a provedla revizi. Povolaný technik především zkontroluje, zda nemůže dojít k úniku plynu, a zda je místnost dostatečně odvětrávána.
Komín- jednou za pět let provádět pravidelnou revizi
Střecha - Jednou za rok byste měli zkontrolovat střešní krytiny, komíny a oplechování (hydroizolační pásy). Mezi věci, na které se zaměřit, patří lemování, které může lehce zkorodovat, či se zničit, a rozpadající se malta kolem komína. Převislými větvemi může dojít k poškození střešní krytiny, takže je důležité, aby stromy vedle vašeho domu byly upraveny a domu nevadily.
Voda- v případě, že v průběhu zimy svůj dům na delší dobu opustíte, je nutné ho temperovat, aby nezamrzla voda a nepopraskalo tak vodovodní potrubí. Pakliže dům temperovat nehodláte, před Vaším odjezdem je nutné vodu z oběhu důkladně vypustit.
Podlahy- používat správné čisticí prostředky pro váš druh podlah.
Bazén- nepodcenit důkladné zazimování.

Nezapomeňte:

• Provádět pravidelnou preventivní údržbu.
• Udělat si rozpočet pro velké a nenadálé opravy a výdaje (malování, rozbitá pračka apod.).
• Malé opravy provádět okamžitě, abychom zamezili vzniku těch větších.
• Měli byste vědět, kde je hlavní uzávěr plynu, vody a elektřiny.
• Jednou za rok zkontrolovat střechu, okapy a fasádu.

Samozřejmě jsou zde firmy, které poskytují veškeré služby spojené s údržbou a chodem domu (opravy, úklid, praní a žehlení, hlídání dětí apod.). Je jen na Vás, kolik do chodu domu chcete investovat.

kniha stavba domu svépomocí vás naučí:

• Jak postupovat krok za krokem od výběru parcely, přes úřady až po finální práce na domě.

• Jak se zorientovat v nabídce, srovnat ceny a získat dostatečný přehled o stavebních materiálech.

• Pomocí názorných obrázků a fotek pochopit jednotlivé stavební etapy.

• Jaké jsou základní zásady při navrhování, což Vás připraví na spolupráci s projektantem.

Jak napravit základní poruchy stavby.

• ...a mnoho dalšího.

Reference"Knihu jsem již 2krát pročetl a pomohla mi udělat si ucelenou představu jak by celá stavba měla probíhat. I když stavbu ve finále patrně svěřím odborníkům, mám jasnou představu na co se při následné kontrole a převzetí jednotlivých etap zaměřit. Děkuji a těším se na pokračování."ing. Milan Jaroš, 29 let

"Kniha se mi velmi líbí, obzvlášť část zabývající se výběrem vhodného pozemku ke stavbě a zamyšlení nad budoucími problémy, které stavebníka mohou potkat. Je také příjemné, že je psána "nadčasově" a řeší problémy, které budou aktuální i za několik let."
Petr Suchý

Reference"Jelikož nás čeká stavba domu svépomocí, zakoupením Vaší knihy se mi otevřel úplně nový obzor a jsem moc ráda, že jsem tak učinila. Nový přítok informací v dosud "neznámém světě"mi poskytl reálné, trefné a potřebné rady, a Vaše kniha mi na mnoho mých otázek odpověděla. Samozřejmě se těším na další čtení a podobným nám, co se chtějí pustit do stavby domečku, bych knihu určitě doporučila a všem držím palce."

Lenka Janoušková, 38 let

Přemýšlíte, co vše obnáší stavba rodinného domu?

Kniha stavba domu svépomocí Vám může pomoci!

Napsali jsme knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si kompletního průvodce stavbou domu, který Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domovu.

Další články na téma stavba domu najdete ZDE.