Fasáda rodinného domu


Fasáda je prvním nárazníkem mezi pohodlím Vašeho domu a někdy nepříznivými exteriérovými podmínkami. Proto má její výběr velký vliv na kvalitu výsledného domu. V našem průvodci stavbou domu naleznete nejenom rozbor alternativních fasád, ale přehledně Vás provede i ostatními stavebními pracemi.

Objednejte si knihu o stavbě domu svépomocí
skladba zateplené fasády deskami z minerální vaty

Dobře navržená a realizovaná fasáda plní jak funkční, tak estetické nároky. Mezi funkční předpoklady fasády patří především ochrana spodních vrstev skladby stěny před povětrnostními vlivy a tepelna izolace objektu. Funkční fasáda by však měla být také paropropustná, aby mohla vlhkost vznikající uvnitř objektu efektivně propouštět do venkovního prostředí. V neposlední řadě by měla fasáda splňovat funkci estetickou. Nejedná se o nějaký nadstandardní rozmar. Je nutné si uvědomit, že fasáda není pouze Vaší individuální záležitostí, ale tvoří i obraz obce a krajiny, kterou spoluutváří. Měla by být v souladu se svým okolím a její obraz by měl svou troškou přispět ke kvalitě celku, nikoliv ho svou individualitou popírat, či dokonce ničit. Rodinné domy, na rozdíl od kostelů, nebo radnic, neměly nikdy ambici vyčnívat z řady a ani dnes se to od nich neočekává. Jejich bizarní tvary a barvy, které můžeme v naší krajině pozorovat, spíše člověka vnitřně matou a strhávají na sebe pozornost, přestože nemají žádný sociální význam pro společnost.

Výběr kvalitní fasády

Uspokojivý výsledek fasády nám zajistí nejenom precizně odvedená práce na stavbě, ale především dokonale zpracovaný projekt. Existuje mnoho funkčních variant fasád vhodných do různých klimatických a kulturních kontextů. S vhodným řešením fasády jak po estetické, tak po funkční stránce Vám pomůže ověřený architekt.

provětrávaná fasáda s dřevěným obkladem

Nejběžnějším řešením fasády je tradiční omítka. Tradiční dvouvrstvé omítky celá staletí obstávají ve zkoušce pevnosti, objemové stálosti, mrazuvzdornosti, nebo prodyšnosti. Jsou ideálním podkladem pro aplikaci zvoleného typu finálního dekoru a barev. Stejně jako podkladní vrstva by měly barevné nátěry splňovat základní technické parametry, které zajistí odolnost proti srážkám, prodyšnost, nebo stálost barev a objemu. Dalšími základními typy fasád jsou tzv. fasády kontaktní a nekontaktní.

Rozhodujete se která fasáda je pro Váš dům nejvhodnější?

Plánujete, nebo již dokonce stavíte dům?

Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si kompletního průvodce stavbou domu, který Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domovu.

Další články na téma stavba domu najdete ZDE.