Montáž krytiny- postup


Střešní krytina

V následujícím článku se budeme věnovat základním druhům střešních ktytin. Výškové práce jsou pro amatérské stavebníky hrozbou, a proto důkladně zvažte, zda nevyužít odborných služeb pokrývačské firmy. Kompletní postup při stavně domu najdete ZDE.

Kompletní postup při stavbě domu najdete zde
hřeben sedlové střechy detaily zateplení

Po dokončení klempířských pracíí je možné začít pokládat střešní krytinu. Krytinu vybíráme podle toho, jaká je typická pro danou lokalitu. V České republice to bývá zpravidla některá z pálených krytin. V projektech venkovských domů se snažíme zachovat ráz české krajiny a právě střešní krytina je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících estetiku krajiny. V základních verzích našich domů jsou proto navrženy pálené tašky- bobrovky. Střešní krytina se pokládá na střechu v pruzích od zdola nahoru.Existuje však mnoho dalších druhů krytin a my si je v následujícím textu přiblížíme.

Střešní krytina svépomocí

Břidlicové desky vznikají štípáním vhodné horniny- břidlice. Jejich výhodou byla v minulosti protipožární ochrana a dlouhá životnost. Oproti tomu stojí značná hmotnost, která vyžadovala nadprůměrně dimenzovaný krov. V dnešní době se používají prakticky jen na památkově chráněných budovách a v zahraničí, především ve Francii a Švýcarsku. Tato krytina zdobí například chrám sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

Došek je tradiční slámová střešní krytina, která je typická pro malebné venkovské lidové stavby.

Mezi základní pálené krytiny patří prejz, esovka, falcovka, hřebenáč, nebo bobrovka. Nejstarší formou pálené krytiny je dvojdílná střešní krytina- prejz nalezená například v Pompejích.

Šindel je dřevěná štípaná, nebo řezaná krytina. Používala se hojně v lidové architektuře v regionech bohatých na dřevo. Její délka bývá přibližně 50 cm. Štípaný šindel má daleko větší trvanlivost než šindel řezaný, protože se při štípání neporušují podélná vlákna.

Střešní krytina svépomocí

Betonové střešní krytiny jsou vodotěsné a snadno odolávají mrazu. Jsou opatřeny několika systémy povrchových úprav, což zvyšuje jejich trvanlivost. Také jejich cenová dostupnost je příznivá. Nevýhodou je jejich vysoká hmotnost, která klade vyšší nároky na krov domu. Další podstatnou nevýhodou je jejich netradiční vzhled a jejich pokleslá estetická úroveň.

Střešní krytina svépomocí Šablonové eternitové, nebo plastové střešní krytiny jsou lacinou formou krytin, které hyzdí naší krajinu. Pro lidi s velmi omezenými finančními možnostmi je to však vhodná alternativa střešní krytiny

Další variantou střešní krytiny je krytí souvislou vrstvou odolného materiálu. Do této kategorie patří různé izolační lepenky, plechy jak formátové, tak zpracované klempířem, skleněná střecha, nebo střecha zelená.

kniha stavba domu svépomocí vás naučí:

• Jak postupovat krok za krokem od výběru parcely, přes úřady až po finální práce na domě.

• Jak se zorientovat v nabídce, srovnat ceny a získat dostatečný přehled o stavebních materiálech.

• Pomocí názorných obrázků a fotek pochopit jednotlivé stavební etapy.

• Jaké jsou základní zásady při navrhování, což Vás připraví na spolupráci s projektantem.

Jak napravit základní poruchy stavby.

• ...a mnoho dalšího.

Reference"Nákupu nelituji, text splnil má očekávání, jako naprostý laik jsem se dozvěděl základní informace o stavbě domu, zejména bych ocenil postupné členění , které provází stavbou krok za krokem. Velmi bych vyzdvihl fultextové odkazy na konkrétní výrobce materiálu, které zkrátí hledání na internetu. V krátké době se chystám zahájit stavbu RD a díky knize mám mnohem lepší představu, co mě vlastně čeká a na co si dávat největší pozor. Pokračování knihy - Rekonstrukce domu - si samozřejmě také rád přečtu."
Petr M., 59 let

"Kniha se mi velmi líbí, obzvlášť část zabývající se výběrem vhodného pozemku ke stavbě a zamyšlení nad budoucími problémy, které stavebníka mohou potkat. Je také příjemné, že je psána "nadčasově" a řeší problémy, které budou aktuální i za několik let."
Petr Suchý

Reference"Jelikož nás čeká stavba domu svépomocí, zakoupením Vaší knihy se mi otevřel úplně nový obzor a jsem moc ráda, že jsem tak učinila. Nový přítok informací v dosud "neznámém světě"mi poskytl reálné, trefné a potřebné rady, a Vaše kniha mi na mnoho mých otázek odpověděla. Samozřejmě se těším na další čtení a podobným nám, co se chtějí pustit do stavby domečku, bych knihu určitě doporučila a všem držím palce."

Lenka Janoušková, 38 let

DALŠÍ REFERENCE NAŠICH ZÁKAZNÍKŮ

Chcete ušetřit co nejvíce financí?

Plánujete stavět dům?

Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si novou knihu, která Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domu.