Jak rekonstruovat topení


Pakliže Vám již Váš způsob vytápění nevyhovuje a rozhodli jste se pro nový, tak je tento článek určen právě Vám! Odpověď na mnohé další otázky naleznete v knize "Rekonstrukce domu".

Kompletní postup při rekonstrukci domu zde
kotel

Před samotnou rekonstrukcí topení je nutné si pořádně rozmyslet, jakým způsobem budete v průběhu roku topit. Nejlepší je se poradit se autorizovaným topenářem, který Vám v dané problematice jistě rozšíří obzory. Je nutné, abyste se připravili na veškerá úskalí, která rekonstrukce topení obnáší. Při výběru topení bychom měli být svědomití, protože teplo nám zajišťuje pohodu a spokojnost. Výběr vyplyne z Vašich požadavků na komfort, ale především z charakteru stavební lokality. Podle velikosti Vašeho domku lze uvažovat nad tím, zda zřídit samostatnou technickou místnost- kotelnu, nebo kotel, ať už na plyn, či tuhá paliva, nesdružit zároveň s koupelnou. Vše má své pro a proti. Kotel na pevná paliva je zdrojem nečistoty, a tak při umístění společně se sprchovým koutem a umyvadlem je vhodné ho oddělit alespoň příčkou.

CHCETE VĚDĚT VÍCE O MOŽNÝCH ALTERNATIVÁCH VYTÁPĚNÍ? POKRAČUJTE ZDE.

Kotel na zemní plyn – je nejrozšířenější ze zdrojů tepla pro vytápění a ohřev vody. Výhodou je tichý chod a nenáročná údržba. Nevýhodou je, že Česká republika nemá své vlastní zásoby zemního plynu, a tak je závislá na dodavatelích.

Vytápění elektřinou – Kvůli stálému zvyšování cen elektřiny se jedná o nákladnější typ vytápění. Pozor na tzv. přímotopy. Výdaje za elektřinu by se mohly mnohonásobně zvýšit.

Tepelné čerpadlo – u tepelného čerpadla narazíte na vysokou cenu a nejistý termín návratnosti. To, co Vám naslibuje výrobce, berte s rezervou a nezapomeňte, že každý přístroj potřebuje pravidelnou revizi, která není zadarmo a výrobce jí do doby návratnosti častokrát nezapočítá.

Kotel na tuhá paliva- tato varianta se stává s narůstající sociální nejistotou ve společnosti stále častější a žádanější. Majitel takového kotle je vlastně závislý pouze na tom, zda v průběhu neotopné sezóny sežene dostatek topiva na zimu. Česká republika patří mezi nejbohatší státy na rozlohu zalesněných ploch a sehnat u nás palivové dříví není žádný problém. Topit se dá samozřejmě i uhlím, či různými slisovanými brikety z organického materiálu. Při návrhu technické místnosti je vhodné myslet dopředu, a ačkoliv plánujete například kotel na plyn, je dobré udělat v technickou místnost tak velkou, aby se dala do budoucna kotlem na tuhá paliva doplnit.

Kombinace výše zmíněných

Dříve, než technickou místnost doplníme o drahé přístroje- kotle/ expanzní nádrže/ zásobníky TUV atd.- je nutné, abychom zajistili odvlhčení zdí, nebo případné odsolení. V případě zvýšené vlhkosti svislých zděných konstrukcí jsou všechny předměty velice náchylné na korozi.

Zateplení fasády, stávajících podlah, podkroví a další typy, které pomohou zlepšit teplotní standard Vašeho bydlení.

Máte krásný starý dům a plánujete ho rekonstruovat?

Pro Vás jsme napsali knihu , která Vám usnadní rekonstrukci domu.