Zásady při navrhování rodinného domu


Navrhování rodinného domu je rozsáhlá disciplína, která se učí na vysoké škole stejně dlouho jako například práva, nebo medicína. Zastupování profesionála při navrhování domu je velmi neuvážené a nezodpovědné jak vůči lidem, kteří budou s Vámi dům sdílet, tak především vůči Vám samotným. Je nemožné na několika stránkách kompletně shrnout tak rozsáhlou problematiku, a tak jsem se omezil pouze na hlavní principy, které je dobré znát při výběru vhodného projektu, nebo při spolupráci s architektem.

Objednejte si knihu o návrhu a stavbě domu
Zahradní úpravy domu

Hlavní zásady

Řídíme-li se při formování představ o našem domu převážně ekonomickými aspekty, měli bychom mít na paměti několik základních zásad.

• efektivní komunikace
• omezení nadstandardních provozů
• respektování denní a noční zóny

Návrh rodinného domu

Efektivními komunikacemi mám na mysli důraz na minimalizaci chodeb, které slouží pouze jako spojovací články jednotlivých místností a není žádoucí je mít nadstandardně dimenzovány. Navržení takového půdorysu, kde jsou chodby efektivně umístěny, je alfou a omegou základních kvalit domu. Chcemeli si pořídit opravdu ekonomické bydlení, je vhodné se zamyslet nad potřebou nadstandardních prostor. Mezi nejvýznamnější z nich patří zcela určitě vestavěná garáž, dále prostory typu prádelna, posilovna, pracovna a jiné, které nepatří mezi základní obytné, či technologické místnosti domu. Dalším významným aspektem při navrhování domu je vhodné rozdělení domu na denní a noční zónu. S tím souvisí návrh místností tak, abychom při vstupu do domu, nebo při aktivitě v obývacím pokoji nerušili klidovou zónu ložnic. Velice důležitým aspektem při navrhování denní a noční zóny domu je orientace ke světovým stranám.

Obytné místnosti

V navrhovaném domě rozlišujeme celkovou a obytnou plochu. Celková, neboli užitná plocha je plocha všech místností a prostorů domu. Obytná plocha je součet podlahových ploch všech obytných místností. Poměr užitné plochy a plochy obytné je významným aspektem při určování kvality domu/ bytu a tedy jeho tržní ceny.

Obytná místnost je každý prostor (především obývací pokoj, ložnice, kuchyně, pracovna), který vzhledem ke své dispozici a technickému řešení splňuje normové požadavky na obytné místnosti dle ČSN 734301. Tyto požadavky se vztahují především k přímému dennímu osvětlení, přímému větrání, minimální světlé výšce a minimální předepsané šířce. Musí mít podlahovou plochu min. 8 m², pokud byt tvoří pouze jedna obytná místnost, musí mít min. 16 m².

V malých bytech, či domcích je součástí hlavní obytné místnosti zpravidla i kuchyně. S narůstající plochou domu se k obývacímu pokoji přidávají jednotlivé ložnice. Je důležité vědět, že z obytné místnosti a kuchyně nesmí být přístup do místnosti s WC. Místnost s WC musí být od těchto prostor oddě-lena dvěma dveřmi. Výjimku tvoří ložnice, která má vlastní koupelnu s WC.

Chcete-li znát zásady navrhování pro jednotlivé místnosti v domě pokračujte na tyto stránky:

Návrh koupelny
Návrh kuchyně
Návrh obývacího pokoje
Návrh ložnice
Návrh venkovních úprav

Výška parapetu

kniha stavba domu svépomocí vás naučí:

• Jak postupovat krok za krokem od výběru parcely, přes úřady až po finální práce na domě.

• Jak se zorientovat v nabídce, srovnat ceny a získat dostatečný přehled o stavebních materiálech.

• Pomocí názorných obrázků a fotek pochopit jednotlivé stavební etapy.

• Jaké jsou základní zásady při navrhování, což Vás připraví na spolupráci s projektantem.

Jak napravit základní poruchy stavby.

• ...a mnoho dalšího.

Reference"Knihu jsem již 2krát pročetl a pomohla mi udělat si ucelenou představu jak by celá stavba měla probíhat. I když stavbu ve finále patrně svěřím odborníkům, mám jasnou představu na co se při následné kontrole a převzetí jednotlivých etap zaměřit. Děkuji a těším se na pokračování."ing. Milan Jaroš, 29 let

"Kniha se mi velmi líbí, obzvlášť část zabývající se výběrem vhodného pozemku ke stavbě a zamyšlení nad budoucími problémy, které stavebníka mohou potkat. Je také příjemné, že je psána "nadčasově" a řeší problémy, které budou aktuální i za několik let."
Petr Suchý

Reference"Jelikož nás čeká stavba domu svépomocí, zakoupením Vaší knihy se mi otevřel úplně nový obzor a jsem moc ráda, že jsem tak učinila. Nový přítok informací v dosud "neznámém světě"mi poskytl reálné, trefné a potřebné rady, a Vaše kniha mi na mnoho mých otázek odpověděla. Samozřejmě se těším na další čtení a podobným nám, co se chtějí pustit do stavby domečku, bych knihu určitě doporučila a všem držím palce."

Lenka Janoušková, 38 let

DALŠÍ REFERENCE NAŠICH ZÁKAZNÍKŮ

Chcete ušetřit co nejvíce financí?

Plánujete stavět dům?

Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si novou knihu, která Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domu.

Na tomto webu najdete mnoho užitečných článků na téma stavba domu. Nabízená kniha tyto články rozvíjí a navíc přidává mnoho dalších. Jednotlivé postupy a informace jsou provázeny názornými obrázky a v případě elektronické verze knihy interaktivními odkazy na jiné užitečné webové prezentace. Proto neváhejte a objednejte si tištěnou knihu, nebo e-book, který Vám usnadní mnoho zdlouhavé práce a Vaše malá investice se Vám mnohonásobně vrátí.