Navrhování kuchyně


Základním předpokladem pro úspěšný návrh kuchyně je zvládnutí ergonometrických požadavků na jednotlivé zařizovací předměty. Ergonomie je disciplína, která se zabývá optimálními dimenzemi jakýchkoliv předmětů, s kterými člověk přichází pravidelně do styku. Standardní rozměry při návrhu kuchyně ilustruje obrázek níže.

Ostatní zásady při navrhování domu najdete zde

Význam kuchyně lze rozdělit do základních čtyř funkcí:

 • efektivní komunikace

 • omezení nadstandardních provozů

 • respektování denní a noční zóny

  Kuchyně se zpravidla dimenzují podle předpokládaného počtu obyvatel domu. S tím, jak stále rostou potřeby na výbavu kuchyně, roste také její velikost. Mezi základní výbavu patří zařízení na tepelnou úpravu pokrmů (elektrický, nebo plynový sporák a trouba), chladnička a dřez. V posledních několika dekádách počítáme mezi standardní výbavu kuchyně také rychlovarnou konvici, mikrovlnnou troubu a mnoho dalších domácích spotřebičů.

  Návrh kuchyně

  Kuchyně patří mezi technicky nejsložitější zóny domu, potřebuje napojení na vodovod a kanalizaci a neobejdeme se ani bez rozvodů elektrického proudu, které jsou nezbytné pro chod kuchyňských spotřebičů.

  Stejně jako u koupelny i u kuchyní lze využít specializovaného kuchyňského studia. I zde můžeme využít jak konzultačních služeb, tak i přímo návrhu a realizace kuchyně přímo nám na míru. Před řešením samotného návrhu je dobré znát některé základní rozměry, které jsou dobře znázorněny na obrázku výše.

  Návrh kuchyně

  Ve 20. století prošla kuchyně velkými změnami, které mají kořeny v počátku funkcionalismu, kdy se kladl velký důraz především na funkce jednotlivých částí domu. Dříve byla kuchyně shromažďovacím prostorem, kde většina členů domácnosti trávila společné chvíle včetně stolování. Obývací pokoj byl spíše slavnostním prostorem používaným pro zvláštní příležitosti. V dnešní době můžeme pozorovat, jak se tento trend z dob 19. století opět vrací na scénu. Lidé stále častěji uvažují o kuchyni jako o součásti obytného prostoru, kdy je možné být v kuchyni a zároveň si tak zachovat kontakt s těmi, kteří jsou v obývacím pokoji. Tomuto řešení se říká kuchyňský kout v obývacím pokoji.

  kniha stavba domu svépomocí vás naučí:

  • Jak postupovat krok za krokem od výběru parcely, přes úřady až po finální práce na domě.

  • Jak se zorientovat v nabídce, srovnat ceny a získat dostatečný přehled o stavebních materiálech.

  • Pomocí názorných obrázků a fotek pochopit jednotlivé stavební etapy.

  • Jaké jsou základní zásady při navrhování, což Vás připraví na spolupráci s projektantem.

  Jak napravit základní poruchy stavby.

  • ...a mnoho dalšího.

  Reference"Knihu jsem již 2krát pročetl a pomohla mi udělat si ucelenou představu jak by celá stavba měla probíhat. I když stavbu ve finále patrně svěřím odborníkům, mám jasnou představu na co se při následné kontrole a převzetí jednotlivých etap zaměřit. Děkuji a těším se na pokračování."  ing. Milan Jaroš, 29 let

  "Kniha se mi velmi líbí, obzvlášť část zabývající se výběrem vhodného pozemku ke stavbě a zamyšlení nad budoucími problémy, které stavebníka mohou potkat. Je také příjemné, že je psána "nadčasově" a řeší problémy, které budou aktuální i za několik let."
  Petr Suchý

  Reference"Jelikož nás čeká stavba domu svépomocí, zakoupením Vaší knihy se mi otevřel úplně nový obzor a jsem moc ráda, že jsem tak učinila. Nový přítok informací v dosud "neznámém světě"mi poskytl reálné, trefné a potřebné rady, a Vaše kniha mi na mnoho mých otázek odpověděla. Samozřejmě se těším na další čtení a podobným nám, co se chtějí pustit do stavby domečku, bych knihu určitě doporučila a všem držím palce."

  Lenka Janoušková, 38 let

  Chcete ušetřit co nejvíce financí?

  Plánujete stavět dům?

  Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si novou knihu, která Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domu.

  Na tomto webu najdete mnoho užitečných článků na téma stavba domu. Nabízená kniha tyto články rozvíjí a navíc přidává mnoho dalších. Jednotlivé postupy a informace jsou provázeny názornými obrázky a v případě elektronické verze knihy interaktivními odkazy na jiné užitečné webové prezentace. Proto neváhejte a objednejte si tištěnou knihu, nebo e-book, který Vám usnadní mnoho zdlouhavé práce a Vaše malá investice se Vám mnohonásobně vrátí.