Záruční doba na rodinný dům


V tomto článku se Vám pokusíme příblížit problematiku související se záruční dobou postaveného domu. Legislativa se v tomto směru často mění, a tudíž je nejlepší být v kontaktu se specializovaným právníkem, který je zárukou nejnovějších informací.

Ostatní záležitosti předcházející stavbě domu zde

Záruční doba se odvíjí podle toho, zda byla sepsána smlouva podle občanského, nebo obchodního zákoníku. Nejnižší možná doba záruky na novostavbu podle občanského zákoníku je 3 roky. U rekonstrukcí, či drobných stavebních úprav je záruka nejméně 18 měsíců.

Oproti tomu obchodní zákoník řeší pouze odpovědnost za nedodělky a vady, které má stavební dílo v momentě předávání. Veškerá problematika záruční doby tak musí být do smlouvy přidána, jinak řemeslníci a stavební firmy nenesou za vady, které se později objeví, již žádnou zodpovědnost. Další důležitý rozdíl mezi smlouvou podle občanského zákoníku a obchodního zákoníku jsou vzniklé škody již v průběhu stavby domu, například krádež stavebního materiálu. Podle obchodního zákoníku za ně nese zodpovědnost objednavatel, tedy Vy. Oproti tomu podle občanského zákoníku za ně nese odpovědnost zhotovitel, tedy řemeslník, či stavební firma.

Tomuto tématu se věnujeme pouze okrajově, a proto doporučuji se o bližší a aktuálnější informace obrátit na právního zástupce, který všechny novelizace zákonů sleduje a jistě Vám podá relevantní informace.

kniha stavba domu svépomocí vás naučí:

• Jak postupovat krok za krokem od výběru parcely, přes úřady až po finální práce na domě.

• Jak se zorientovat v nabídce, srovnat ceny a získat dostatečný přehled o stavebních materiálech.

• Pomocí názorných obrázků a fotek pochopit jednotlivé stavební etapy.

• Jaké jsou základní zásady při navrhování, což Vás připraví na spolupráci s projektantem.

Jak napravit základní poruchy stavby.

• ...a mnoho dalšího.

Reference"Nákupu nelituji, text splnil má očekávání, jako naprostý laik jsem se dozvěděl základní informace o stavbě domu, zejména bych ocenil postupné členění , které provází stavbou krok za krokem. Velmi bych vyzdvihl fultextové odkazy na konkrétní výrobce materiálu, které zkrátí hledání na internetu. V krátké době se chystám zahájit stavbu RD a díky knize mám mnohem lepší představu, co mě vlastně čeká a na co si dávat největší pozor. Pokračování knihy - Rekonstrukce domu - si samozřejmě také rád přečtu."
Petr M., 59 let

"Kniha se mi velmi líbí, obzvlášť část zabývající se výběrem vhodného pozemku ke stavbě a zamyšlení nad budoucími problémy, které stavebníka mohou potkat. Je také příjemné, že je psána "nadčasově" a řeší problémy, které budou aktuální i za několik let."
Petr Suchý

Reference"Jelikož nás čeká stavba domu svépomocí, zakoupením Vaší knihy se mi otevřel úplně nový obzor a jsem moc ráda, že jsem tak učinila. Nový přítok informací v dosud "neznámém světě"mi poskytl reálné, trefné a potřebné rady, a Vaše kniha mi na mnoho mých otázek odpověděla. Samozřejmě se těším na další čtení a podobným nám, co se chtějí pustit do stavby domečku, bych knihu určitě doporučila a všem držím palce."

Lenka Janoušková, 38 let

DALŠÍ REFERENCE NAŠICH ZÁKAZNÍKŮ

Chcete ušetřit co nejvíce financí?

Plánujete stavět dům?

Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si novou knihu, která Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domu.