Zaměření domu svépomocí


Jak zaměřit základovou desku

V tomto článku bych Vás rád seznámil s tématem zaměřování základů domu. Jak zaměřit základovou desku je první otázka, kterou si musí položit každý stavebník před tím, než se vrhne po hlavě do hrubé stavby domu. Pro všechny, kteří mají zájem o komplexně zpracované informace na jednom místě jsme napsali knihu Stavba domu svépomocí.

Objednejte si knihu o stavbě domu svépomocí

Již by měl být hotový radonový test, na základě kterého se bude vybírat typ hydroizolace. Znát radonový index Vašeho pozemku je nutný k tomu, abyste získali stavební povolení, a tak nehrozí, že byste začali stavět bez něj. Pravidla dané úřady a legislativou ČR se nevyplácí porušovat, protože byste toho mohli později litovat. V kompetenci úřadů je udělování všemožných pokut a zákazů. Ale zpět k samotnému zaměření. Nejprve se rozhodneme, zda provést sejmutí ornice. Pakliže máte na pozemku hodnotnou zeminu s hustou a kvalitní trávou, vyplatí se pokrývku sejmout a uchovat trávou dolů do rohu zahrady. Využijeme jí pak pří závěrečných fázích stavby, kdy nebudeme již používat těžkou techniku a skladovat velké objemy materiálů a tím trávu ničit. Při běžné skrývce ornice se odebírá ornice přibližně do hloubky 25cm. Kvalitní zeminu pod trávou navozíme na hromadu a při závěrečných terénních úpravách kolem domu ji určitě použijeme.

Stavba domu - základy

K dispozici byste měli mít plány od projektanta, na kterých bude přesně vytyčen dům vůči okolním objektům. Takovému výkresu se zpravidla říká koordinační situace a je povinnou součástí projektové dokumentace pro stavební povolení. V ní máme kromě domu okótovány i inženýrské sítě a další stavební objekty kolem domu- stromy, ploty, stavební sklady, ostatní budovy atd. Zaměření parcely provádí geodet, jehož služba se pohybuje ve finančním rozmezí od 2000,- až po 8000,-. Projektant může při prvotních fázích návrhu (studie) některé předběžné informace vyčíst také z katastru nemovitostí (odkaz ZDE), nebo z podkladů, které zdarma dostanete od Vašeho stavebního úřadu, nebo jiných dotčených orgánů (vodohospodáři, lesy ČR, správci kanalizace atd.). Zodpovědný projektant se však bez osobní návštěvy parcely neobejde, aby mu neunikly důležité souvislosti a především její charakter. Známe tedy kolmou vzdálenost rohů domu od hranic Vašeho pozemku a vzdálenost bodu na hranici od rohu pozemku. Snadno tak určíme s přesností na centimetry rohy základů našeho domu.

Začneme budovat lavičky, které nám pomůžou definovat umístění a směry základů a zdí Vašeho budoucího domu. Pomocí tří latí vytvoříme lavičku, kterou zatlučeme do země. Zároveň na ní vyznačíme nivelačním přístrojem, nebo hadicovou vodováhou-tzv. šlaufkou výšku- nejlépe bod ±0,00, který je vztažným bodem projektové dokumentace. Většinou to bývá čistá podlaha v prvním podlaží. Jednu lavičku postavíme úplně mimo stavbu a na ní tento bod také důkladně provedeme. Budeme tak mít jistotu, že i kdyby se s ostatními lavičkami hnulo, na této lavičce bude hodnota stále správná.

zaměření základů rodinného domu

kniha stavba domu svépomocí vás naučí:

• Jak postupovat krok za krokem od výběru parcely, přes úřady až po finální práce na domě.

• Jak se zorientovat v nabídce, srovnat ceny a získat dostatečný přehled o stavebních materiálech.

• Pomocí názorných obrázků a fotek pochopit jednotlivé stavební etapy.

• Jaké jsou základní zásady při navrhování, což Vás připraví na spolupráci s projektantem.

Jak napravit základní poruchy stavby.

• ...a mnoho dalšího.

Reference"Nákupu nelituji, text splnil má očekávání, jako naprostý laik jsem se dozvěděl základní informace o stavbě domu, zejména bych ocenil postupné členění , které provází stavbou krok za krokem. Velmi bych vyzdvihl fultextové odkazy na konkrétní výrobce materiálu, které zkrátí hledání na internetu. V krátké době se chystám zahájit stavbu RD a díky knize mám mnohem lepší představu, co mě vlastně čeká a na co si dávat největší pozor. Pokračování knihy - Rekonstrukce domu - si samozřejmě také rád přečtu."
Petr M., 59 let

"Kniha se mi velmi líbí, obzvlášť část zabývající se výběrem vhodného pozemku ke stavbě a zamyšlení nad budoucími problémy, které stavebníka mohou potkat. Je také příjemné, že je psána "nadčasově" a řeší problémy, které budou aktuální i za několik let."
Petr Suchý

Reference"Jelikož nás čeká stavba domu svépomocí, zakoupením Vaší knihy se mi otevřel úplně nový obzor a jsem moc ráda, že jsem tak učinila. Nový přítok informací v dosud "neznámém světě"mi poskytl reálné, trefné a potřebné rady, a Vaše kniha mi na mnoho mých otázek odpověděla. Samozřejmě se těším na další čtení a podobným nám, co se chtějí pustit do stavby domečku, bych knihu určitě doporučila a všem držím palce."

Lenka Janoušková, 38 let

DALŠÍ REFERENCE NAŠICH ZÁKAZNÍKŮ

Chcete ušetřit co nejvíce financí?

Plánujete stavět dům?

Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si novou knihu, která Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domu.