Požadavky na okna


Plánujete rodinný dům a ještě nevíte jaká si vybrat okna? V tomto článku jsme shrnuli nejdůležítější vlastnosti, které by kvalitní okno mělo mít. Celou stavbou domu Vás může provázet přehledně strukturovaný průvodce Stavba domu svépomocí.

Objednejte si knihu o stavbě rodinného domu

Mezi základní témata při návrhu oken patří jejich rozmístění na fasádě, velikost, proporce, členění a použitý materiál. Okna hrají velice významnou roli při celkovém estetickém hodnocení domu, a proto je nutné jejich návrh svěřit do povolaných rukou. U rezidenčních budov, mezi které zajisté rodinné domy patří, se obvykle navrhují okna v uspořádaných formách, které mají evokovat především klid a harmonii. Jinak by měla působit okna v mateřské školce, baru a jinak v rodinném domě. Je důležité si uvědomit, že rodinný dům nemá sloužit jako křiklavá reklama na vkus svého majitele. Aura, kterou by rodinný dům měl vyzařovat, by měla rezonovat se slovy jako je bezpečí, domov, útočiště a jistota.

dřevěná okna
plastová okna
hliníková okna

Různé druhy oken

Zajímavý web věnující se tématice dveřních a okenních otvorů je například svět oken .

Až 40% celkových energetických ztrát jde na vrub právě oknům, a proto je nutné jejich rozmístění pečlivě naplánovat. Čím je plocha oken vyšší, tím jsou větší tepelné ztráty. Proto musíme zvolit ideální velikost oken, abychom vyvážili poměr tepelných ztrát a prosvětlení. Je pochopitelné, že převážná část oken bude situovaná na jižně orientovaných fasádách. Na severní neprosluněné fasády se zpravidla umísťují pouze nezbytně nutné okna sloužící k odvětrávání a střídmému prosvětlení neobytných částí domu. Mezi neobytné prostory patří například sklady, koupelna, záchod, nebo kotelna. Obytná místnost je charakterizována požadavkem na konkrétní dobu přímého slunečního osvětlení 1/3 plochy místnosti.

Výška parapetu

Na oknech jsou tři druhy spár, jimiž zpravidla uniká nejvíce drahého tepla. První a druhý typ spár je přímo na výrobku a ze samotné výroby je precizně zpracován. Jedná se o spáry mezi sklem a rámem okna a mezi rámem okna a jeho křídlem. Nejproblematičtější bývá spára mezi oknem a zděným ostěním. Zde dochází již k často nekvalitní řemeslné práci, která může zapříčinit největší tepelné ztráty při provozu domu.

Mezera mezi stěnou a rámem okna by neměla přesahovat 2 cm, což se však velice často porušuje. Technologické řešení zaizolování spáry kolem oken by mělo podléhat přísné kontrole a mělo by být vždy v souladu s pokyny, které stanoví a v manuálu popíše výrobce použitých oken. K tmelení se používají různé lepicí pásky, tmely, těsnící provazce a jiné k tomu určené materiály. Často je detail „vyřešen“ aplikací velice oblíbené, ale nestálé a izolačně nevhodné montážní PUR pěny. Spára mezi oknem a zdí musí splňovat nulovou zatékavost, zvukově-izolační normu, tepelně-izolační normu a v neposlední řadě normu estetickou- tj. precizní vyřešení a zpracování návaznosti na venkovní fasádu a vnitřní povrchové řešení stěn.

kniha stavba domu svépomocí vás naučí:

• Jak postupovat krok za krokem od výběru parcely, přes úřady až po finální práce na domě.

• Jak se zorientovat v nabídce, srovnat ceny a získat dostatečný přehled o stavebních materiálech.

• Pomocí názorných obrázků a fotek pochopit jednotlivé stavební etapy.

• Jaké jsou základní zásady při navrhování, což Vás připraví na spolupráci s projektantem.

Jak napravit základní poruchy stavby.

• ...a mnoho dalšího.

Reference"Nákupu nelituji, text splnil má očekávání, jako naprostý laik jsem se dozvěděl základní informace o stavbě domu, zejména bych ocenil postupné členění , které provází stavbou krok za krokem. Velmi bych vyzdvihl fultextové odkazy na konkrétní výrobce materiálu, které zkrátí hledání na internetu. V krátké době se chystám zahájit stavbu RD a díky knize mám mnohem lepší představu, co mě vlastně čeká a na co si dávat největší pozor. Pokračování knihy - Rekonstrukce domu - si samozřejmě také rád přečtu."
Petr M., 59 let

Reference"Knihu jsem již 2krát pročetl a pomohla mi udělat si ucelenou představu jak by celá stavba měla probíhat. I když stavbu ve finále patrně svěřím odborníkům, mám jasnou představu na co se při následné kontrole a převzetí jednotlivých etap zaměřit. Děkuji a těším se na pokračování."ing. Milan Jaroš, 29 let

"Kniha se mi velmi líbí, obzvlášť část zabývající se výběrem vhodného pozemku ke stavbě a zamyšlení nad budoucími problémy, které stavebníka mohou potkat. Je také příjemné, že je psána "nadčasově" a řeší problémy, které budou aktuální i za několik let."
Petr Suchý

Reference"Jelikož nás čeká stavba domu svépomocí, zakoupením Vaší knihy se mi otevřel úplně nový obzor a jsem moc ráda, že jsem tak učinila. Nový přítok informací v dosud "neznámém světě"mi poskytl reálné, trefné a potřebné rady, a Vaše kniha mi na mnoho mých otázek odpověděla. Samozřejmě se těším na další čtení a podobným nám, co se chtějí pustit do stavby domečku, bych knihu určitě doporučila a všem držím palce."

Lenka Janoušková, 38 let

DALŠÍ REFERENCE NAŠICH ZÁKAZNÍKŮ

Chcete ušetřit co nejvíce financí?

Plánujete stavět dům?

Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si novou knihu, která Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domu.

Na tomto webu najdete mnoho užitečných článků na téma stavba domu. Nabízená kniha tyto články rozvíjí a navíc přidává mnoho dalších. Jednotlivé postupy a informace jsou provázeny názornými obrázky a v případě elektronické verze knihy interaktivními odkazy na jiné užitečné webové prezentace. Proto neváhejte a objednejte si tištěnou knihu, nebo e-book, který Vám usnadní mnoho zdlouhavé práce a Vaše malá investice se Vám mnohonásobně vrátí.