Stavba domu- dveře


Celou stavbou domu Vás může provázet přehledně strukturovaný průvodce Stavba domu svépomocí.

Objednejte si knihu o stavbě rodinného domu

Dveře se rozdělují do dvou základních skupin, které se odlišují především funkcí, technickým řešením a v neposlední řadě cenou. Mluvíme o dveřích venkovních a vnitřních- interiérových. Venkovní dveře jsou masivnější, dražší a mají významný vliv na exteriérové působení domu. Vstupní dveře mohou být přímo bezpečnostní.

Bezpečnostní venkovní dveře jsou opatřeny několika systémy, které chrání dům před nepovolanou návštěvou. Mají masivní konstrukci vyztuženou ocelovými prvky, které zabraňují snadnému vylomení. Jsou také opatřeny bezpečnostní vložkou, která nelze navrtat, či jinak snadno obejít. Pokud ne-máme bezpečnostní dveře, lze stávající dveře doplnit o různé přídavné typy zabezpečení. Jedná se o různé speciální profilové vložky, přídavné zámky, dveřní závory zabraňující vyražení dveří, dveřní zástrčky atd.

Stejně jako u oken lze na trhu najít dveře vyráběny převážně ze dřeva, plas-tu, nebo kovu. Všechny materiály mají své pro a proti, avšak u nás převažují již tradičně dveře z dřevitých materiálů. Kovové dveře bývají nejdražší, ale také nejbezpečnější. Jsou však doménou nadstandardně řešených domů, kde jsou součástí systémového komplexního řešení všech otvorů včetně oken a francouzských oken na zahradu. Další důležitou vlastností některých dveří je požární bezpečnost. Abychom mohli dvě části budovy považovat za samostatné požární úseky, musí být od sebe odděleny protipožárními dveřmi. Ty jsou odolné proti prohoření a v případě, že jsou zavřené, se jimi nemůže šířit požár. Tyto informace jsou důležité především pro správné normové stanovení požárních únikových cest a východů v projekční fázi navrhování domu.

Vnitřní dveře již nemusí splňovat tolik technických nebo tepelně-izolačních nároků jako vstupní dveře. Při návrhu vnitřních dveří je potřeba postupovat v harmonii s ostatními částmi interiéru. Proto se klade důraz obzvlášť na jejich estetickou vizuální stránku. Další jejich funkcí by měla být dostatečná neprůzvučnost. U moderních domů a bytů bývá již pravidlem bezprahové řešení vnitřních dveří. Prostor je pak bezbariérový a snáze uživatelný pro osoby s omezenou možností pohybu. V případě prosklených dveří je vhodné užití bezpečnostního skla. Bezpečnostní sklo je slepeno ze dvou skel, mezi které je přidána průhledná fólie. V případě rozbití skla se sklo nevysype, jelikož je pevně spojeno s fólií, která ho drží pohromadě. Jak namontovat obložkové zárubně popisuje článek ZDE.

Dalším specifickým druhem dveří jsou garážová vrata.

Vchodové dveře

Chcete ušetřit co nejvíce financí?

Plánujete stavět dům?

Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si kompletního průvodce stavbou domu, který Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domovu.

Další články na téma stavba domu najdete ZDE.