Jednotlivé součásti skladby stěny


Chcete-li precizní informace, rady a tipy související s konstrukcí lehkých montovaných dřevěných stěn, doporučujeme vám TUTO KNIHU. Spojením inspirace, promyšleného plánu a nadšení lze docílit stavby nízkonákladového rodinného domu i s velmi omezenými finančními prostředky!

Chcete vědět více o zakládání malých staveb?

Stěny vymezují vnitřní prostor stavby a společně se stropem a podlahou jsou po oblečení naší "třetí kůží" . Je velice důležité, jak s touto naší vrstvou naložíme, obzvláště žijeme-li v chladnější části Země, kde ve vnitřním prostředí domu strávíme s přehledem nadpoloviční část našeho života.


Existuje mnoho faktorů, pomocí kterých lze stěny hodnotit. Mezi nejdůležitější informace o stěnách patří výška, nosnost nebo vnitřní a vnější povrchová úprava. Stěny mohou být čistě bílé, s drsným dřevěným vzorem, lesklé, průsvitné, měkké nebo posuvné. Toto obšírné téma jsem v průvodci stavbou malých domů zúžil především na technické detaily, které je nutné znát, chcete-li se do stavby malého domu pustit.

Máme-li hotové základy a desku, která tvoří podlahu prvního nadzemního podlaží, je čas začít s nosnou konstrukcí stěn, na které bude navazovat podlaha druhého nadzemního podlaží, nebo rovnou střešní konstrukce. K nosné konstrukci stěny se přidávají další prvky, které jsou znázorněny na obrázku na další stránce. V průvodci Jak postavit malý dům shrnujeme konstrukční principy různých typů stěn s důrazem na dřevostaveby a věnujeme se jednotlivým materiálovým a estetickým řešením fasády a interiéru. Existuje mnoho druhů stěn, a tak jsme vybrali ty nejvýznamější a nejvhodnější pro stavbu drobných domů, jejichž řešením se kniha zabývá.

1. Deskové obložení - slouží jako ztužení (zavětrování) celé konstrukce a zároveň jako vnější ochrana vnitřních vrstev skladby. Nemusí být však nezbytnou součástí konstrukce.
2. Latě - fixují pojistnou hydroizolaci k podkladu a vytváří větrací prostor
3. Venkovní pojistná hydroizolace - slouží jako pojistná hydroizolace proti vnějším vlhkostním vlivům, tato vrstva by měla být také schopna propouštět vlhkost z nitra stěny do exteriéru.
4. Venkovní obložení - chrání stavbu před vnějšími vlivy počasí a plní estetickou vnější funkci
5. Instalace - v této části konstrukce jsou umístěny rozvody elektřiny, vody, kanalizace a ostatních technických sítí.
6. Vrchní vazník - součást rámové nosné konstrukce
7. Sloupek- součást rámové nosné konstrukce
8. Obložení interiéru - plní estetickou funkci a kryje instalace umístěné za ním.
9. Latě - fixují parozábranu a vytvářejí prostor proumístění instalací
10. Zavětrování - ztužuje konstrukci a zabraňuje nežádoucím pohybům. Stejnou funkci plní sheating.
11. Paropropustná folie - zamezí průniku interiérové vlhkosti do tepelné izolace. Opačným směrem naopak vlhkost propustí.
12. Tepelná izolace

Více informací o konstrukci stěn se dozvíte v TÉTO KNIZE:


Není pro Vás rekonstrukce domu finančně výhodnější volbou?