Spolupráce s architektem


Typový rodinný dům má svá úskalí, kterým lze nejlépe čelit tak, že si vyberete zkušeného architekta, který Vám s projektem pomůže. Před samotou spoluprácí s architektem Vám doporučujeme tuto knihu, abyste získali částečný přehled v tématice stavby rodinných domů.

strukturované informace najdete v této knize
Zahradní úpravy domu

Dnešní praxe je zpravidla taková, že lidé hledají typový projekt, ale žádný úplně přesně neodpovídá jejich představám. A tak se rozhodnou pro ten, který je jim nejblíže a kontaktují danou společnost s prosbou, zda by bylo možné projekt trochu upravit. V takovém případě se cena projektu logicky zvýší a ne zřídkakdy se vyšplhá na cenu, kterou by nechali u architekta, který by od začátku postupoval ruku v ruce s investorem, dokavaď by projekt nebyl přesně takový, jaký má být. Je paradoxní, že se lidé snaží ušetřit nejvíce tam, kde se šetřit v žádném případě nevyplatí. Tím mám na mysli šetření právě na projektu domu. Je třeba si uvědomit, že špatně provedený a laciný projekt ve výsledku stavbu zkomplikuje a prodraží. Jakmile není v projektu přesně dáno co, kde, a jak má být provedeno, tak jednotlivé profese, které na domě budou odvádět práci, nebudou mít jasno a budou muset chtě nechtě improvizovat. Tato improvizace bývá velice často v nesouladu s představami investora.

Správný architekt navrhne řešení, které bude vhodné přesně na konkrétní lokalitu, což u typových projektů neplatí. Je vhodné si uvědomit, že prostor, ve kterém budeme trávit většinu života, je hned druhá vrstva po šatech, kterou máme. A právě tato vrstva vzniká pod rukama architekta při projekční práci. Neuzavřete se do konce svého života do prostoru, který je navržen typově pro anonymní masu lidí. Jsme přece každý jiný s různými představami o životě, každá lokalita je jiná, tak proč bychom měli mít stejné domy.

Architekt má být odborníkem, který zaštiťuje veškeré subprojekty tak, aby byly společně v souladu. Znamená to, že při stavbě domu by neměl hrát první housle například projektant elektřiny, nebo zpracovatel energetického štítku. Architekt organizuje technické záležitosti a je v podstatě prostředníkem mezi jednotlivými profesemi a klientem. V průběhu stavby by pak měl zastávat autorský dozor, nebo také dozor investora. Autorský dozor spočívá v tom, že architekt kontroluje stavbu, aby byla v souladu s jeho architektonic-kým konceptem. Aby byly použity smluvené materiály, a aby bylo zachována navržená koncepce prostoru. Autorský dozor bývá obvyklý především u staveb veřejných, kde je zadavatelem veřejný sektor, ve kterém architekt zastupuje veřejný zájem.

kniha stavba domu vás naučí:

• Jak postupovat krok za krokem od výběru parcely, přes úřady až po finální práce na domě.

• Jak se zorientovat v nabídce, srovnat ceny a získat dostatečný přehled o stavebních materiálech.

• Pomocí názorných obrázků a fotek pochopit jednotlivé stavební etapy.

• Jaké jsou základní zásady při navrhování, což Vás připraví na spolupráci s projektantem.

Jak napravit základní poruchy stavby.

• ...a mnoho dalšího.

Reference"Nákupu nelituji, text splnil má očekávání, jako naprostý laik jsem se dozvěděl základní informace o stavbě domu, zejména bych ocenil postupné členění , které provází stavbou krok za krokem. Velmi bych vyzdvihl fultextové odkazy na konkrétní výrobce materiálu, které zkrátí hledání na internetu. V krátké době se chystám zahájit stavbu RD a díky knize mám mnohem lepší představu, co mě vlastně čeká a na co si dávat největší pozor. Pokračování knihy - Rekonstrukce domu - si samozřejmě také rád přečtu."
Petr M., 59 let

"Kniha se mi velmi líbí, obzvlášť část zabývající se výběrem vhodného pozemku ke stavbě a zamyšlení nad budoucími problémy, které stavebníka mohou potkat. Je také příjemné, že je psána "nadčasově" a řeší problémy, které budou aktuální i za několik let."
Petr Suchý

Reference"Jelikož nás čeká stavba domu svépomocí, zakoupením Vaší knihy se mi otevřel úplně nový obzor a jsem moc ráda, že jsem tak učinila. Nový přítok informací v dosud "neznámém světě"mi poskytl reálné, trefné a potřebné rady, a Vaše kniha mi na mnoho mých otázek odpověděla. Samozřejmě se těším na další čtení a podobným nám, co se chtějí pustit do stavby domečku, bych knihu určitě doporučila a všem držím palce."

Lenka Janoušková, 38 let

DALŠÍ REFERENCE NAŠICH ZÁKAZNÍKŮ

Chcete ušetřit co nejvíce financí?

Plánujete stavět dům?

Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si novou knihu, která Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domu.