Materiálové varianty obvodové stěny


Materiálové složení stěny určuje její tloušťku, míru tepelných ztrát a v neposlední řadě také estetiku, kterou vnímáme z exteriéru a z interiéru rodinného domu. Nevíte, jak by měla vypadat ideální skladba stěny právě pro Váš dům? Naše rady a tipy podložené mnohaletými zkušenostmi ze staveb rodinných domů jsme shrnuli v knize s názvem Stavba domu svépomocí.

Stavba domu krok za krokem v jedné knize

Při návrhu domu by mělo jít ruku v ruce navrhování místností, tedy interiéru, s vnějšími proporcemi, tedy exteriéru. Volba materiálů například určuje, jak bude obvodová stěna široká. V zásadě platí, že s tloušťkou stěny se snižují energetické ztráty objektu. Je však nutné mít na paměti, že s tloušťkou stěny snižujeme míru oslunění. Zvětšující ostění oken totiž brání přímým slunečním paprskům v prostupu do nitra dispozice a tím se ochuzujeme o jednu z nejcennějších hodnot. Další nevýhodou předimenzovaných skladeb stěn je jejich neprodyšnost. Nejedna odborná analýza již dokázala, že nevětraný interiér obsahuje více karcinogenů a je tedy zdraví škodlivý. Je tedy na nás, abychom ve spolupráci s architektem dosáhli vhodného kompromisu, který nebude myšlenkově jednostranný.

Skladby stěny

Na obrázku máme ukázky nejčastěji používaných skladeb stěn. Jejich tloušťka a typy materiálů jsou rozličné a je jen otázkou, které aspekty jednotlivých materiálů upřednostníme. S jednotlivými výhodami a nevýhodami by nás měl dostatečně informovat právě zhotovitel projektové dokumentace. Vedle skladeb stěn z cihelných a jiných stavebních bloků jsou na obrázku i dvě typické skladby dřevostavby.

V posledních letech se ustupuje z používání typické skladby polystyrenu jako izolantu zvenčí a cihly, či betonu jako nosné stěny. Stále častěji se stavebníci uchylují k používání keramických dutinových bloků (porotherm, heluz), které mají dutiny vyplněny izolantem. Izolantem nejčastěji bývá minerální vata, nebo polystyrenová drť. Při aplikaci tohoto systémového řešení nemusíme komplikovaně instalovat fasádu z polystyrenu a tím značně ušetříme jak na materiálu, tak i na práci. Výsledek je navíc pocitově příznivější, jelikož dům je zvenku pevný a fasáda neduní, jako když klepete na omítnutou polystyrenovou deskou.

kniha stavba domu svépomocí vás naučí:

• Jak postupovat krok za krokem od výběru parcely, přes úřady až po finální práce na domě.

• Jak se zorientovat v nabídce, srovnat ceny a získat dostatečný přehled o stavebních materiálech.

• Pomocí názorných obrázků a fotek pochopit jednotlivé stavební etapy.

• Jaké jsou základní zásady při navrhování, což Vás připraví na spolupráci s projektantem.

Jak napravit základní poruchy stavby.

• ...a mnoho dalšího.

Reference"Knihu jsem již 2krát pročetl a pomohla mi udělat si ucelenou představu jak by celá stavba měla probíhat. I když stavbu ve finále patrně svěřím odborníkům, mám jasnou představu na co se při následné kontrole a převzetí jednotlivých etap zaměřit. Děkuji a těším se na pokračování."ing. Milan Jaroš, 29 let

"Kniha se mi velmi líbí, obzvlášť část zabývající se výběrem vhodného pozemku ke stavbě a zamyšlení nad budoucími problémy, které stavebníka mohou potkat. Je také příjemné, že je psána "nadčasově" a řeší problémy, které budou aktuální i za několik let."
Petr Suchý

Reference"Jelikož nás čeká stavba domu svépomocí, zakoupením Vaší knihy se mi otevřel úplně nový obzor a jsem moc ráda, že jsem tak učinila. Nový přítok informací v dosud "neznámém světě"mi poskytl reálné, trefné a potřebné rady, a Vaše kniha mi na mnoho mých otázek odpověděla. Samozřejmě se těším na další čtení a podobným nám, co se chtějí pustit do stavby domečku, bych knihu určitě doporučila a všem držím palce."

Lenka Janoušková, 38 let

Přemýšlíte o tom, jaké materiály a prvky jsou pro Váš dům nejlepší?

Kniha stavba domu svépomocí Vám může pomoci!

Napsali jsme knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si kompletního průvodce stavbou domu, který Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domovu.

Další články na téma stavba domu najdete ZDE.