Z čeho se skládá stěna dřevostavby?


Chcete-li získat přehled o možných konstrukčních variantách dřevostaveb, pak je tento článek určen právě Vám. Napsali jsme také knihu Dřevostavba svépomocí, kterou si lze ZDE objednat.

Kompletní postup při konstrukci dřevostavby

Skladba stěny dřevostavby je předmětem častých diskusí a názorových střetů. Faktem zůstává, že v České republice se skladbami stěn dřevostavby experimentujeme o mnoho více, než například u stavební produkce konzervativních spojených státech. Dřevostavby nejsou u nás tradiční formou bydlení a tak se v této oblasti stále mnohokrát postupuje metodou "pokus omyl". Abyste se této neekonomické metodě snázeji vyhli, napsali jsme pro vás knihu Dřevostavba svépomocí.

Výběr správných materiálů a vyladění konstrukce tak, aby uvnitř nekondenzovala voda je důležitým tématem při zpracovávání projektové dokumentace.

Na následujícím obrázku je popsán nejtradičnější způsob skladby stěny u systému two by four, který je charakterizován jednotnými konstrukčními profily 2 x 4 palce (cca 5 x 10cm). Tento generacemi ozkoušený konstrukční systém získává stále větší popularitu také ve střední Evropě.

skladba stěny dřevostavby svépomocí

1. Deskové obložení - slouží jako ztužení (zavětrování) celé konstrukce a zároveň jako vnější ochrana vnitřních vrstev skladby. Nemusí být však nezbytnou součástí konstrukce.
2. Latě - fixují pojistnou hydroizolaci k podkladu a vytváří větrací prostor
3. Venkovní pojistná hydroizolace - slouží jako pojistná hydroizolace proti vnějším vlhkostním vlivům, tato vrstva by měla být také schopna propouštět vlhkost z nitra stěny do exteriéru.
4. Venkovní obložení - chrání stavbu před vnějšími vlivy počasí a plní estetickou vnější funkci
5. Instalace - v této části konstrukce jsou umístěny rozvody elektřiny, vody, kanalizace a ostatních technických sítí.
6. Vrchní vazník - součást rámové nosné konstrukce
7. Sloupek- součást rámové nosné konstrukce
8. Obložení interiéru - plní estetickou funkci a kryje instalace umístěné za ním.
9. Latě - fixují parozábranu a vytvářejí prostor proumístění instalací
10. Zavětrování - ztužuje konstrukci a zabraňuje nežádoucím pohybům. Stejnou funkci plní sheating.
11. Paropropustná folie - zamezí průniku interiérové vlhkosti do tepelné izolace. Opačným směrem naopak vlhkost propustí.
12. Tepelná izolace

kostrukce stěny dřevostavby Skladba stěny je u konstrukce dřevostavby tvořena několika základními typy materiálových prvků, které ve stěně zastávají rozdílné funkce. Začneme-li z interiéru, první vrstvou je zpravidla povrchová úprava stěny (vnitřní obklad/nátěr), která má převážně estetickou funkci. Následují konstrukce tvořící instalační předstěnu- desková konstrukce (OSB desky/sádrokarton/překližka apod.), horizontální latě, instalace a tepelná izolace. Poté přijde na řadu vrstva parozábrany a samotná nosná stěna tvořená sloupky, tepelnou izolací a deskovou vnější konstrukcí, která tvoří podklad pro finální fasádní konstrukci (vertikální latě + obvodový plášť například z palubek).

Se stavbou stěny začínáme, máme li hotové základy a nosnou konstrukci podlahy / podlahovou desku. Na obrázku níže je principiálně znázorněn způsob, kterým se jednolivé stěny skládají a kompletují. Máme-li všechny stěny daného patra na místě a jsou-li perfektně srovnány vodováhou do roviny a zafixovány, můžeme začít s konstrukcí stropní desky.

skladba stěny dřevostavby svépomocí

Chcete-li vědět více o skladbě stěny dřevostavby, pokračujte ZDE .

Objednejte si ZDE e-knihu Dřevostavba svépomocí a získejte přehled, který Vás posune zas o krůček blíže Vašemu snu!