Oprava a repase starých dveří


Následující článek popisuje rekonstrukci svlakových dveří. Tyto znalosti se Vám budou při rekonstrukci domu hodit. Jestli máte zájem o přehledně seřazené informace ohledně rekonstrukce domu, včetně různých oprav omítek, kupte si elektronickou knihu Rekonstrukce domu.

Kompletní postup při rekonstrukci domu zde

Rekonstrukce dveří

U dveří je obdobná situace jako u oken. Ve starých domech jsou výhradně zastoupeny truhlářské svlakové dveře, které se mezi sebou odlišují především typem použitého dřeva, tvarem profilů, velikostí, nebo povrchovou úpravou. Je-li na dveřích krabicový zámek, jeho typ nám může poměrně přesně napovědět, z jakého období dveře jsou.

Rekonstrukce dveřních křídel

Milovníci kvalitní truhlářské práce se obvykle snaží dveře zachovat i v případě, že jediným řešením jejich havarijního stavu je částečná výměna. I nastavování poškozených, či chybějících částí dveří nás může stát méně, než nové dveře. Dochází tak ke zvláštnímu střetu starého vrstevnatého povrchu s povrchem novým, doplněným. Někomu se tento kontrast, vyjadřující úctu k originálnímu kusu stavební konstrukce líbí natolik, že povrch záměrně ne-sjednocuje žádnou povrchovou úpravou a nechává oblast doplnění konstrukce přiznanou. Krásný příklad můžeme vidět na následujícím obrázku. Poškozená část dveří, která již nešla zachránit, byla odstraněna a chybějící kus byl nahra-zen novými profily. Nejpoškozenější části dveří bývají pochopitelně v nejspodnější části, ale také často kolem zámku, který bývá zloději kovů a cenných historických artefaktů nedbale vyrván i s kusem dřeva. Staré kování jako jsou závěsy, petlice a zámky stačí manuálně očistit na kovovou vrstvu a natřít barvou, například kovářskou černí. rekonstrukce starých dveřních otvorů jak renovovat staré dveře

Zajímá Vás, jak se postupuje krok za krokem při rekonstrukci domu?

Chcete při rekonstrukci udělat co nejméně chyb?

Pro Vás jsme napsali knihu , která Vám usnadní rekonstrukci domu.