Jak zjistit radonový index parcely


K tomu, abychom zjistili radonový index stavební parcely, musíme nechat zajistit radonový test. Právě o radonu a radonovém testu pojednává tento článek. Průběh stavby začíná jednáním s úřady a výběrem parcely. O tom všem komplexně pojednává kniha, kterou si lze objdenat ZDE.

Objednejte si knihu o stavbě domu

Radon je plyn bez barvy, chuti a zápachu. Vzniká při radioaktivním rozpadu prvků radia a uranu a postupně zaniká. Tento plyn vzniká v různém množství v podkladní hornině a díky svým specifickým vlastnostem se snadno uvolňuje dovnitř staveb. Radon zvyšuje pravděpodobnost rakoviny, zejména potom rakoviny plic. Jeho obsah se jednoduše měří dozimetry přímo na budoucí parcele, nebo již v hotových stavbách. Osoba způsobilá k měření radonu musí mít povolení SÚJB (Státní úřad pro jadernou bezpečnost).

Radonový index

Radonový test probíhá měřením půdního vzduchu cca do 0,8m hloubky pod terénem. Zatlučou se tyče a ve vzniklých otvorech se radon měří. Vzorky vzduchu se také analyzují v laboratoři. Samotná práce na pozemku trvá okolo jedné hodiny, poté se práce měřičů přesune do laboratoře, kde se také zpracuje odborný posudek, jehož nedílnou součástí je návrh vhodného typu hydroizolace. Hydroizolace může být jednoduchá jednovrstvá, dvouvrstvá, s pokovenou protiradonovou vrstvou. V případech extrémního výskytu radonového plynu může být navrženo pasivní, ale i aktivní odvětrávání základů. Cena radonového posudku je odvislá od rozměrů zkoumaného pozemku, ale ceny se řádově pohybují okolo 2000,-. Je zajímavé, že území České republiky patří do skupiny s největším výskytem vyvěrajícího radonu. Na internetu je možné zjistit předpokládaný výsledek radonového testu na Vašem pozemku. Zpracovaný posudek na výskyt radonu je nedílnou a povinnou součástí dokumentace pro stavební povolení.

Radonový index

kniha stavba domu svépomocí vás naučí:

• Jak postupovat krok za krokem od výběru parcely, přes úřady až po finální práce na domě.

• Jak se zorientovat v nabídce, srovnat ceny a získat dostatečný přehled o stavebních materiálech.

• Pomocí názorných obrázků a fotek pochopit jednotlivé stavební etapy.

• Jaké jsou základní zásady při navrhování, což Vás připraví na spolupráci s projektantem.

Jak napravit základní poruchy stavby.

• ...a mnoho dalšího.

Reference"Knihu jsem již 2krát pročetl a pomohla mi udělat si ucelenou představu jak by celá stavba měla probíhat. I když stavbu ve finále patrně svěřím odborníkům, mám jasnou představu na co se při následné kontrole a převzetí jednotlivých etap zaměřit. Děkuji a těším se na pokračování."ing. Milan Jaroš, 29 let

"Kniha se mi velmi líbí, obzvlášť část zabývající se výběrem vhodného pozemku ke stavbě a zamyšlení nad budoucími problémy, které stavebníka mohou potkat. Je také příjemné, že je psána "nadčasově" a řeší problémy, které budou aktuální i za několik let."
Petr Suchý

Reference"Jelikož nás čeká stavba domu svépomocí, zakoupením Vaší knihy se mi otevřel úplně nový obzor a jsem moc ráda, že jsem tak učinila. Nový přítok informací v dosud "neznámém světě"mi poskytl reálné, trefné a potřebné rady, a Vaše kniha mi na mnoho mých otázek odpověděla. Samozřejmě se těším na další čtení a podobným nám, co se chtějí pustit do stavby domečku, bych knihu určitě doporučila a všem držím palce."

Lenka Janoušková, 38 let

Přemýšlíte o tom, co vše musíte zařídit před samotnou stavbou domu?

Kniha stavba domu svépomocí Vám může pomoci!

Napsali jsme knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si kompletního průvodce stavbou domu, který Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domovu.

Další články na téma stavba domu najdete ZDE.