Keramické obklady a dlažby- postup montáže


Na našem trhu je k dostání obrovské množství různých obkladů, které mohou Váš interiér vylepšit, či naopak esteticky snížit jeho kvalitu. Vše je odvislé od vkusného návrhu a kvality zpracování.

Jak postupovat při dokončovacích pracích
obklady svépomocí

Na trhu s keramickými obklady a dlažbami najdeme nepřeberné množství barev, rozměrů a vzorů. Obklady jsou materiálem s vysokou životností, snadnou údržbou, nehořlavé a hygienicky sterilní. Díky svým vlastnostem se hodí zejména do chodeb, kuchyní, koupelen, na toalety, do technické místnosti, nebo do garáže. Kvalitní keramický obklad by měl mít tloušťku min. 8 mm, měl by mít nasákavost max. 3% a na obalu by mělo být uvedeno, že se jedná o materiál vhodný do obytného prostoru. Každý obklad a dlažba je podle normy zařazena do jedné z pěti tříd oděruvzdornosti, přičemž rodinné domy spadají do třetí třídy. Dejte si pozor na zahraniční výrobky, jelikož bývají častokrát nezkalibrované, a tudíž rozměry jednotlivých kusů mohou mít odchylku řádově až 5mm.

Jak postupovat při montáži obkladů:

Jak postupovat při samotné montáži obkladů? Nejprve je nutné si připravit kvalitní a rovný podklad, na který budeme obklady lepit. Podloží musí být stabilní, nerovnosti se musí vyhladit, podloží očistit od prachu, mastnoty a jiných nečistot . Špatná příprava podloží má často za následek popraskání glazury dlaždic. Je nutné dodržet technologický postup aplikace lepidla uvedený na obalu. Na rozetřené lepidlo se umístí obkladačka a přitlačí k podkladu. Spáry se zatím nechají prázdné a v žádném případě se nevyplňují lepidlem.

Po zaschnutí lepidla se může začít spárovat. Také při spárování je důležité dodržet instrukce stanovené výrobcem. Spárovací hmota se nanáší kolmo na spáry, do kterých se zatlačí gumovou špachtlí. Místa, kde dochází ke styku obkladaček se zařizovacími předměty, zárubněmi atd. je nutné vyplnit elastic-kým tmelem, nebo silikónem. Lepicí páska nám pomůže ochránit pohledové plochy obkladu, zárubní dveří a jiných prvků, kde hrozí ztráta estetické kvality.

Při omítání stěn v koupelnách, nebo v místnostech s obklady je nutno nejprve tyto stěny zúhlovat. Je nutné, abychom v těchto místnostech měli pouze pravé úhly. V případě, že nedodržíte pravoúhlost těchto místností, budou nám vznikat na podlahách lichoběžníkové a trojúhelníkové dořezy, což nemusí být esteticky úplně žádoucí.

V místech, kde bude docházet ke styku vody a obkladu (podlaha, sprchový kout, umyvadlo atd.), je vhodné na sádrovou omítku aplikovat stěrkovou hydroizolaci. Při nákupu hydrostěrky je nutné koupit koutové manžety, které se umísťují do koutů (styk podlahy se stěnou, kouty za vanou atd.).

rekonstrukce obkladů

Než začneme obkládat, musíme si navrhnout spárořez (rozmístění obkladů na stěně a návaznost na podlahu). V případě, že jsme se rozhodli pro spolupráci s interiérovým architektem, dodá nám výkres spárořezů on. Již při výběru obkladů a dlažeb je nutno myslet na takové detaily, jako je průběh spáry na podlaze a její návaznost na spáru na stěně. Buď může být obklad na stěně diametrálně odlišných rozměrů než dlažba na podlaze a pak nám spáry nemusejí vycházet. Nebo v případě, že máme oba, nebo alespoň jeden rozměr obkladu a dlažby shodný je vhodné, aby spára v jednom, či obou směrech probíhala z podlahy na stěnu. V obkladovém studiu nám pomohou vybrat obklady od výrobce, který má rozměry dlažeb a náležících obkladů stěn sjednoceny. Důležité na obkladech jsou také rozměry spáry. Jejich šířku dodržujeme tzv. spárovacími obkladačskými křížky. Jsou to malé plastové výlisky, které se vkládají do křížení spár. Vyrábějí se od 1,5mm do 4mm v rozmezích po 0,5mm.

Plánujete rekonstrukci obkladů a chcete více technických informací?

Chcete znát více tipů ke stavbě koupelny?

kniha stavba domu svépomocí vás naučí:

• Jak postupovat krok za krokem od výběru parcely, přes úřady až po finální práce na domě.

• Jak se zorientovat v nabídce, srovnat ceny a získat dostatečný přehled o stavebních materiálech.

• Pomocí názorných obrázků a fotek pochopit jednotlivé stavební etapy.

• Jaké jsou základní zásady při navrhování, což Vás připraví na spolupráci s projektantem.

Jak napravit základní poruchy stavby.

• ...a mnoho dalšího.

Reference"Knihu jsem již 2krát pročetl a pomohla mi udělat si ucelenou představu jak by celá stavba měla probíhat. I když stavbu ve finále patrně svěřím odborníkům, mám jasnou představu na co se při následné kontrole a převzetí jednotlivých etap zaměřit. Děkuji a těším se na pokračování."ing. Milan Jaroš, 29 let

"Kniha se mi velmi líbí, obzvlášť část zabývající se výběrem vhodného pozemku ke stavbě a zamyšlení nad budoucími problémy, které stavebníka mohou potkat. Je také příjemné, že je psána "nadčasově" a řeší problémy, které budou aktuální i za několik let."
Petr Suchý

Reference"Jelikož nás čeká stavba domu svépomocí, zakoupením Vaší knihy se mi otevřel úplně nový obzor a jsem moc ráda, že jsem tak učinila. Nový přítok informací v dosud "neznámém světě"mi poskytl reálné, trefné a potřebné rady, a Vaše kniha mi na mnoho mých otázek odpověděla. Samozřejmě se těším na další čtení a podobným nám, co se chtějí pustit do stavby domečku, bych knihu určitě doporučila a všem držím palce."

Lenka Janoušková, 38 let

DALŠÍ REFERENCE NAŠICH ZÁKAZNÍKŮ

Chcete ušetřit co nejvíce financí?

Plánujete stavět dům?

Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si novou knihu, která Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domu.