Pokládání keramických tašek- bobrovky


Chcete-li precizní informace, rady a tipy související se stavbou ekonomicky dostupného domu, doporučujeme vám TUTO KNIHU. Spojením inspirace, promyšleného plánu a nadšení lze docílit stavby nízkonákladového rodinného domu i s velmi omezenými finančními prostředky!

Chcete vědět více o konstrukci dřevostaveb?

Tradiční pálené keramické tašky jsou půvabným, odolným a trvanlivým materiálem. Vyrábí se v mnoha různých tvarových a materiálových variantách. Nejčastější alternativou cihlově rudé keramiky je beton, který je levnější, avšak nedosahuje takové estetické kvality a je také těžší. Střešní tašky se vyrábí s rozličnými povrchovými úpravami - různé typy glazování či barev. Nevýhodou střešních tašek je na rozdíl od většiny krytinových alternativ velká hmotnost, která s sebou nese vyšší nároky na konstrukci krovu.

druhy keramických tašek

druhy keramických tašek druhy keramických tašek

Profilace keramických střešních krytin může být různá. Tradiční keramickou krytinou je prejz a korýtko která je používaná hojně především v památkových zónách a na různých architektonických článcích jako jsou zdobené barokní vjezdy vrcholy zdí apod.

Pří stavbě domu svépomocí se neobjedeme bez úhlové brusky tzv. flexy. Bude se nám například hodit při zkracování různých keramických střešních tvarovek a samotných tašek.


druhy keramických tašek

Krytina na husté laťování se vyznačuje laťemi vzdálenými pouze 150 mm. Na každé lati je pouze jedna řada tašek.

druhy keramických tašek

Dvojitá krytina na řídké laťování je tradiční způsob kladení bobrovek. Využívá se na sklonech střech mezi 35°- 45°. Tašky se kladou s přesahem 10 cm a pokládku začínáme zpravidla od okapu. První lať u okapu je přibitá nastojato.

druhy keramických tašek

Prejzy jsou starou krytinou nalezenou již ve starověkých Pompejích. Využívá se u sklonů střech od 45°. Krytina se skládá z korýtka (hák) a kůrky (prejz). Střešní latě jsou od sebe vzdáleny tak, aby se řady korýtek překrývaly cca 7cm. Korýtka a hřebenáče pokládáme zpravidla do maltového lože.

Více informací o různých střešních krytinách se dozvíte v TÉTO KNIZE:


Není pro Vás rekonstrukce domu finančně výhodnější volbou?