Co znamená nízkoenergetický dům


Matou Vás pojmy jako jsou "nízkoenergetický, nebo pasivní dům"? V tomto článku se budeme věnovat problematice nízkoenergetických domů. Nejenom o tom je také kniha Stavba domu svépomocí.

Objednejte si knihu o stavbě úsporného domu

Nízkoenergetický dům

Nízkoenergetický dům ve vztahu k hodnocení energetické náročnosti budovy splňuje třídu C. To je ≤ 147 kWh/m2. Tato čísla Vám toho možná příliš neřeknou, a proto shrnu pár pravidel, které je vhodné dodržet, pokud chceme, aby náš dům mohl být klasifikován jako nízkoenergetický.

Skladba konstrukcí musí být navržena tak, aby hodnoty součinitelů tepla byly nižší než ty doporučované normou. Jedná se především o obvodové konstrukce, střechu a styk se zeminou.

• Dalším důležitým bodem je součinitel prostupu tepla výplní otvorů ve stěnách. Součinitel prostupu tepla se zpravidla označuje písmenem U a jeho jednotky jsou W/(m2K). Charakterizuje tepelně izolační vlastnosti navrženého prvku. U oken by měla být jeho maximální hodnota 1,2 W/(m2K), na střeše 1,1 W/(m2K).

• Minimalizovat výskyt tepelných mostů, které se vyskytují v špatně navržených, nebo v ledabyle provedených detailech.

• Obálka objektu by měla být vzduchotěsná a spáry oken a dveří by měly být takové, aby objekt prošel zkouškou tlakovým rozdílem. Tento parametr je závislý na spárové průvzdušnosti oken a dveří.

• Přívod čerstvého vzduchu je nutné zajistit do všech místností nuceným větráním s rekuperací tepla. Tento bod se týká spíše administrativních a průmyslových objektů.

• Dobré je využít obnovitelné způsoby vytápění, jako jsou různá tepelná čerpadla.

• Využívat solární energii k ohřevu teplé vody.

Minimalizovat délky rozvodů (topení, voda, kanalizace)

• Používat energeticky úsporné domácí spotřebiče

• Využívat solární energii vhodně vyřešenou dispozicí. Především počítat s natočením na světové strany. Jižní strana by měla obsahovat více prosklených ploch vyřešených tak, aby v letních měsících nebylo nutné energeticky neúsporné chlazení.

Chcete ušetřit co nejvíce financí?

Plánujete stavět dům?

Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si kompletního průvodce stavbou domu, který Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domovu.

Další články na téma stavba domu najdete ZDE.