Pasivní a nízkoenergetické domy


Pasivní a nízkoenergetické domy se od běžných staveb liší především spotřebou tepla. Pasivní domy a nízkoenergetické domy jsou často brány jako jeden dům. Jsou to však dva různé pojmy. Venkovské domy (malý, střední a velký), které si zde můžete objednat, lze navrhnout jako nízkoenergetické. Vše záleží hlavně na množství tepelné izolace, velikosti okenních otvorů a orientaci k světovým stranám.

Objednejte si nízkoenergetický dům zde
Nízkoenergetické domy

Pasivní dům obvykle vyžaduje větší finanční investice při stavbě. Nejedná se o dům za milion korun. Stavba je obvykle více finančně náročnější. Pasivní domy využívají systémů rekuperace tepla tzv. rekuperačních výměníků pro zpětný zisk tepla z odpadního vzduchu. Český výrobce rekuperačních výměníků a dodavatel větrání do RD je například společnost thermwet. Pasivní domy ročně spotřebují na vytápění do 20 kWh/m2. Na pasivní domy je možné získat dotace od Evropské unie. (situace se stále mění a proto je nutné celou situaci sledovat).

Na druhou stranu nízkoenergetické domy nejsou obvykle tak nákladné na postavení (cena RD se od běžné stavby liší asi o 15%). Opět je velký důraz kladen na izolaci (zateplení). Úsporný dům se jako nízkoenergetický dá označit, pokud roční spotřeba na vytápění nepřesáhne 50 kWh/m2. Naše typové projekty lze navrhnout právě jako nízkoenergetické domy.

Nízkoenergetické a pasivní domy jsou často také tzv. zelené domy. Tyto domy jsou částečně zakopány v zemi a využívají tak v zimě teplotu půdy, která má stálou teplotu 2 metry pod povrchem cca 10°. Zelené domy jsou často označovány jako budoucnost bydlení. Jejich rozšíření je však velmi nízké.

Pasivní či nízkoenergetické rodinné domy jsou často zděné domy. Je to určeno především příznivou akumulační schopností materiálu. Nízkoenergetické domy mohou být i dřevostavby. Jako materiál se nejčastěji využívá minerální vlna, polystyren, či přírodní materiály jako sláma, konopí, len, celulóza či ovčí vlna a samozřejmě dřevo.

Pasivní domy

Pasivní a nízkoenergetické domy se vyznačují i inteligentním využitím oken, které jsou několikačlenné a lépe izolují. Velmi aktuálním tématem u pasivního a nízkoenergetického RD je otázka provzdušněnosti. Pasivní domy totiž obvykle nepodporují přímé větrání oknem, jak jsme tomu zvyklí u klasických staveb. Nízkoenergetické domy takové nároky na větrání nevyžadují.

Pokud chcete bydlet levně, ale chcete v budoucnu zároveň ušetřit energie, je volba našeho projektu ta pravá. Navrhnem Vám nízkoenergetický Venkovský dům a kromě uspořených nákladů při stavbě budete méně platit i za energie v průběhu času. Neváhejte a začněte stavět podle našeho projektu domu.