sádrokartonové podhledy postup


Montáž sádrokartonu

Podhledy jsou důležitým estetickým prvkem interiéru, a proto je důležité důkladně zvážit, jaký materiál pro podhled zvolíme. Můžeme mít podhledy z překližky, OSB desek, nebo palubek. Nejrozšířenějšími podhledy jsou však stále podhledy sádrokartonové. Kompletní postup při stavbě domu naleznete v knize Stavba domu svépomocí.

Jak postupovat při montáži sádrokartonu?
postup sádrokartonové příčky a stropu svépomocí

V dnešní době jsou velice rozšířené sádrokartonové podhledy. Je to způsobeno finanční dostupností a prakticky neomezenou prostorovou variabilitou sádry jako takové. Nerovnosti mezi deskami se vyhladí, zatmelí sádrou, přebrousí a omítnou. Ve výsledku dostaneme jednolitý bílý homogenní povrch. Další variantou jsou podhledy dřevěné, které jsou někdy i v podobných cenových relacích jako sádrokartonové desky, ale které mají mnoho nesporných výhod. Vytváří útulné a esteticky hodnotné prostředí. Je zde však zapotřebí kvalitní truhlářské práce, jelikož dřevěné spoje jsou přiznané a v případě jejich ledabylého zpracování nebudí dobrý dojem. Dřevěné podhledy mohou být z palubek, hoblovaných prken, dřevěných lamel, z překližky, nebo jiného deskového materiálu. V případě interiéru z překližky je vhodné, aby byl celý interiér dořešen návrhářem do detailu, jelikož překližka si kvalitní detail zpracování žádá. Finanční prostředky musíme mít v případě překližky vyšší, ovšem výsledek zpravidla stojí za to.

montáž sádrokartonu

Postup montáže sádrokartonu

1. V místnosti si vyměříme a značkovací šňůrou vytyčíme pozici podhledu. UD profily (systém rigips) se zpravidla podlepí napojovacím těsněním tak, aby došlo k zvukové izolaci případných otřesů.

2. Tyto profily připevníme k obvodovým stěnám a příčkám. UD profily připevňujeme vruty v maximální vzdálenosti 80 cm. Konce profilů mohou být od vodorovných a šikmých konstrukcí vzdálené maximálně 20 cm.

3. Stavěcí třmeny přišroubujeme rovnoměrně vruty na krokve. Stavěcí třmeny rozmísťujeme v rastru přibližně 100 x 50cm. 100cm je ve směru budoucích montážních profilů a 50cm ve směru, který je na tyto profily kolmý.

4. Rigips profily UD pak založíme do obvodových profilů typu CD do hloubky minimálně dva centimetry. Tyto UD profily pak zajistíme ohnutím stavěcích třmenů.

5. Poté celou konstrukci pomocí vodováhy srovnáme a UD profily k stavěcím třmenům přišroubujeme vruty. Zpravidla stačí 4 šrouby na jeden třmen. Ty části stavěcích profilů, které vyčnívají dolů, ohneme nebo ustřihneme tak, aby nepřekážely sádrokartonovým deskám.

6. Poté pečlivě instalujeme mezi krokve a do prostoru za sádrokartonové profily minerální či přírodní izolaci.

7. Při závěrečné montáži desky montujeme vždy kolmo k profilům. Sádrokartonové desky se k hliníkovým profilům připevňují samořeznými šrouby. Opláštění šroubujeme i do krajních profilů typu UD. Sádrokartonové desky by neměly vytvářet křížové spáry.

8. Poté sádrokartonářským tmelem zahladíme spáry a malé otvory se šrouby. Počkáme, až tmel zavadne a poté na spáry dáme výztužnou skelnou pásku.

9. Po zaschnutí přistoupíme k úpravě koutů například pomocí systémové pásky, kterou zatmelíme. Po dalším zaschnutí přistoupíme ke konečnému zatmelení spár, aplikovaném ve větším rozsahu. Tímto je povrch připraven k finální výmalbě.

nejrozšířenější výrobce sádrokartonových podhledů: RIGIPS

montáž sádrokartonu

Plánujete rekonstrukci a chcete víc informací o SDK podhledech?

Chcete znát více tipů ke stavbě domu?

Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si nový e-book, který Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domu.

Další články na téma stavba domu najdete ZDE.