Montáž příčky ze sádrokartonu


Montáž sádrokartonové příčky musí být důsledně v souladu s pokyny výrobce. Celou stavbou domu Vás může provázet přehledně strukturovaný průvodce Stavba domu svépomocí.

Objednejte si knihu Stavba domu krok za krokem
postup sádrokartonové příčky a stropu svépomocí

Následující návod "jak namontovat sádrokartonovou příčku" je ukázkou systémového řešení firmy RIGIPS, která je jedním z hlavních výrobců sádrokartonových konstrukcí na našem trhu.

1. Na podlaze si křídou, nebo značkovací šňůrou vyznačíme polohu plánované příčky.

2. Podlahové profily typu UV s podlepeným pěnovým těsněním připevníme k podlaze vruty. Podlahové pěnové těsnění zmírňuje přenos hluku konstrukcemi. Připevňovací vruty musí být v maximálních roztečí maximálně 80 cm a první vrut může být od rohu ve vzdálenosti maximálně 20 cm.

3. Místo napojení sádrokartonové příčky na jinou příčku podélně rozřízneme, abychom opět eliminovali nežádoucí prostup hluku konstrukcemi.

4. Na takto vzniklou spáru umístíme vertikální CV profil s pěnovým těsněním. CV profily připevňujeme ke stěnám hmoždinkami, nebo jiným vhodným spojovacím materiálem ve stejných roztečích jako u podlahy. Stejným způsobem můžeme následně pokračovat i na stropě.

5. CV profily nasadíme do profilů UV. CV profily by měly být cca o 15 mm kratší, než je světlá výška místnosti. To nám zajistí, že při eventuálním průhybu stropu nedojde k destrukci příčky. CV a UV profily k sobě nespojujeme. Vzdálenost použitých stojin je poloviční, než je menší šířka sádrokartonu. Pokud je šířka sádrokartonu 120 cm, tak je rozteč 60 cm a pokud je šířka desky 125 cm, tak je rozteč 62,5 cm. U desky, která přiléhá ke stěně, se doporučuje odříznout zploštělou hranu, aby bylo tmelení u stěny jednodušší. Pokud možno se vyvarujeme používání necelých sádrokartonových desek. Na požadovanou délku krátíme desky odlamovacím nožem nebo nožem typu „Blade Runner“. To je speciální sádrokartonářský nůž, který řeže obě strany sádrokartonové desky současně.

6. Po opláštění jedné strany příčky nesmíme zapomenout vložit do příčky případné skryté instalace.

7. Poté příčku vyplníme izolací- zpravidla minerální vatou. Při ukládání izolace bychom se měli vyvarovat mezer, abychom předešli případným komplikacím se zvukovou průzvučností. Až budeme přikládat druhou stranu příčky, je potřeba, aby nevycházely spáry proti sobě. Při ukládání desek dbáme na to, aby u podlahy zůstala cca 1 cm vysoká spára, a aby vertikální spára mezi deskami vycházela na osu stojiny.

8. Desky přišroubujeme pouze k vertikálním prvkům konstrukce (CV profily) samořeznými šrouby a dodržujeme rozteče maximálně 25 cm.

9. Na rohy instalujeme systémové rohové profily, které zahladí nerovnosti na příčce a zabrání případnému mechanickému poškození rohu příčky.

10. Vnitřní kouty vyztužíme systémovou páskou, která zabrání vzniku trhlin v koutě. 11. Poté sádrokartonářským tmelem zahladíme spáry a jamky s vruty.

12. Spárové oblasti vyztužíme skelnou páskou.

13. Tmel u stropu a podlahy je nutné zatlačit do mezery tak, aby jí celou zaplnil. Nezapomeneme zatmelit ani rohovníky a rohové kouty. Po zaschnutí první vrstvy tmelu se pustíme do další vrstvy, abychom docílili ještě kvalitnějšího povrchu.
Existuje řada systémových výrobků, které nám zajistí ještě hladší povrchy. Záleží pouze na Vašich nárocích a osobním očekávání.

Chcete ušetřit co nejvíce financí?

Stavíte dům a přemýšlíte o typu vnitřních příček?

Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si kompletního průvodce stavbou domu, který Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domovu.

Další články na téma stavba domu najdete ZDE.