Okenní parapety svépomocí


Interiérové parapety svépomocí

Okenní parapety jsou důležitou součástí vnitřního působení interiéru domu. Výběr materiálu a správné osazení je často diskutovanou otázkou při stavbě domu. Problematice stavbě domu krok z krokem se věnujeme v knize Stavba domu svepomoci.

Jak postupovat při stavbě svépomocí?
parapety svepomoci

Po omítkách můžeme pozvat výrobce oken, aby osadil interiérové parapety. Důležité je, aby před instalací interiérových parapetů byly dokončeny veškeré hrubé práce na stavbě. Jedná se o významný interiérový prvek, a proto je nutné dbát na to, aby nedošlo k nějakému zbytečnému mechanickému poškození. Nejlepší je nové parapety oblepit lepenkou a igelitovou fólií, protože bude na stavbě probíhat ještě mnoho dodělávek rozličného typu. Mezi nejkvalitnější parapety patří parapety z masívního dřeva, které jsou klasickým truhlářským interiérovým prvkem. Samozřejmě existuje mnoho alternativ od kovových, plastových až po všemožné dýhované dřevotřískové profily.

Parapety se aplikují na suchý, očištěný okenní otvor. Otvor se vyměří a pak se u parapetového profilu odečtou dva milimetry na každou stranu, které se pak vyplní tmelem. Na povrch naneseme montážní pěnu a parapet do otvoru zasuneme. Parapet nesmíme zapomenout mírně vyspádovat (2°) tak, aby nedošlo k zatékání vody směrem k okennímu rámu. Po zaschnutí montážní pěny vytmelíme boční spáry a mezeru mezi parapetem a oknem silikonovým tmelem. Ochrannou fólii parapetu odstraníme teprve až budou všechny práce na stavbě, které by povrch parapetu mohly ohrozit, dokončeny.

Chcete znát více tipů ke stavbě domu?

Pro Vás jsme napsali knihu, kterou si můžete objednat zde. Kupte si novou tištěnou knihu, která Vám usnadní mnoho kroků na cestě k Vašemu novému domu.

Další články na téma stavba domu najdete ZDE.